დაინტერესებული მხარეების ვიზიტი ინსბრუკსა და კაუნერტალში
2024 წლის დეკემბერში, ინსბრუკის უნივერსიტეტმა უმასპინძლა პროექტის პარტნიორებს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან (თსუ) და საპილოტე მუნიციპალიტეტის, მესტიის, წარმომადგენლებს, რომლებიც საქართველოს მხრიდან ძირითად დაინტერესებულ მხარეს წარმოადგენენ. დელეგაციის წევრებს შორის იყვნენ მესტიის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე, სვანეთის ტურისტული რეგიონების მართვის ორგანიზაციის (DMO) და საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის წარმომადგენლები.
ვიზიტი ინსბრუკში გამართული მისასალმებელი ღონისძიებით დაიწყო, სადაც მასპინძლებმა პროექტის მნიშვნელოვანი ასპექტები ხელახლა გაუზიარეს ქართველ ვიზიტორებს, რამაც საფუძველი ჩაუყარა მომდევნო დღეებში ინფორმაციის საინტერესო გაცვლას.
დელეგაციის მეორე ვიზიტი შედგა კაუნერტალში (საპილოტე რეგიონი ავსტრიაში), სადაც გაიმართა ერთობლივი სამუშაო შეხვედრა ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებთან, მათ შორის DMO-ს, მუნიციპალიტეტსა და ადგილობრივ მცხოვრებლებთან. აღნიშნული ვორქშოფი ფოკუსირებული იყო მედეგობის ინდიკატორების  შემუშავების მიმდინარე ეტაპზე, რაც ავსტრიასა და საქართველოში დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით ჩატარებული ადრეული სემინარების წინასწარი შედეგების ასახვას ისახავდა მიზნად. დისკუსიისას ხაზი გაესვა საერთო გამოწვევებს და ასევე ხაზი გაესვა ქვეყნების სპეციფიკურ განსხვავებებს დანიშნულების ადგილის მედეგობის მხრივ, მესტიასა და კაუნერტალს შორის.
სემინარის შემდეგ გაიმრთა კაუნერტალის ეროვნული პარკის ადმინისტრაციულ სახლში არსებული გამოფენის დათვალიერება, სადაც დელეგაცია გაეცნო რეგიონის ბუნებრივ და კულტურულ მემკვიდრეობას. ინსბრუკში დაბრუნებამდე, დაინტერესებული მხარეები ასევე მოკლე დროით გაჩერდნენ ადგილობრივ სახანძრო სადგურში, სადაც გაეცნენ მოხალისეთა სახანძრო ბრიგადის სტრუქტურასა და ფუნქციებს - რაც ადგილობრივი კრიზისული რეაგირების სისტემების მცირე, მაგრამ ინფორმაციულ მიმოხილვას წარმოადგენს.
ვიზიტის ბოლო დღეს, ინსბრუკის უნივერსიტეტში Tirol Werbung-ის (ტიროლის ტურისტული საბჭო) მიერ წარდგენილი პრეზენტაციის გარშემო საჯარო დისკუსია გაიმართა. Tirol Werbung-მა წარმოადგინა თავისი სტრატეგიული მიზნები, მარკეტინგული ინიციატივები და რეგიონული თანამშრომლობის სტრუქტურები ტიროლში, რამაც ნაყოფიერი მსჯელობა გამოიწვია. ბოლოს, პროექტის პარტნიორებთან გაიმართა პროექტის კონსორციუმის შიდა შეხვედრა. დასკვნითი სესია ვიზიტის შედეგების განხილვას, მიღებული ახალი ცოდნის შეფასებას და პროექტის სამომავლო აქტივობების დაგეგმვას ემსახურებოდა. ვიზიტმა არა მხოლოდ გააღრმავა UIBK-სა და TSU-ს შორის პარტნიორობა, არამედ შექმნა ღირებული სივრცე დაინტერესებულ მხარეებს შორის დიალოგისთვის, ურთიერთსწავლებისა და ტრანსნაციონალური ცოდნის გაცვლისთვის,რაც მთის მედეგი ტურიზმის მიმართულების შექმნის ძირითადი ელემენტებია.

Photographed by: Temur Gugushvili
In December 2024, the University of Innsbruck had the pleasure of hosting the project partner from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, along with key stakeholders from the involved pilot region, Mestia. Among the Georgian delegates were the Deputy Chairman of the Mestia Municipal Council and representatives from the Svaneti Destination Management Organization (DMO) and the Georgian National Tourism Administration.
The visit began with a welcoming event, where the project was reintroduced to the Georgian stakeholders, setting the stage for an engaging exchange over the coming days.
The delegation’s second stop was Kaunertal (the pilot region in Austria), where a joint workshop was held with local stakeholders, including representatives from the DMO, the municipality, and residents. This workshop focused on the ongoing development of resilience indicators, reflecting on preliminary findings from earlier stakeholder workshops in both Austria and Georgia. The discussions highlighted shared challenges and also underscored the country-specific differences in destination resilience between Mestia and Kaunertal.
The workshop was followed by a brief tour through the Kaunertal nature park house exhibition, offering insights into the region's natural and cultural heritage. Before returning to Innsbruck, the stakeholders also made a short stop at the local fire station, where they were introduced to the structure and functions of the volunteer fire brigade – a small but informative glimpse into local crisis response systems.
On the final day of the visit, a public discussion was organised around a presentation given by the Tirol Werbung (Tyrol Tourist Board) at the University of Innsbruck. Tirol Werbung showed their strategic goals, marketing initiatives, and regional cooperation structures in Tyrol, which sparked fruitful discussions. Finally, an internal project consortium meeting was held with the project partners. This concluding session served to reflect on the visit's outcomes, evaluate new insights gained, and plan future project activities. The visit not only deepened the partnership between UIBK and TSU but also created valuable space for stakeholder dialogue, mutual learning, and transnational knowledge exchange – key elements for building resilient mountain tourism destinations.